50 klassikut. Naised.

Tõtt-öelda alustasin selle raamatuga Egiptuse reisi ajal ehk enam kui kuu aega tagasi. Lood märkimisväärsetest naistest saatsid mind rannas päikese käes peesitades ning hiljem ka Tallinna ühistranspordiga ringi sõites. Nüüd sain siis raamatu viimaks läbi.

Naisi oli seal raamatus igasuguseid: päriselt elanud inimesed ja fiktsioonid elasid sõbralikult järjestikustel lehekülgedel. Poliitikud, kuningate abikaasad, nunnad, võrgutajad (et mitte öelda prostituudid), kirjanikud, lauljannad, näitlejannad ja muidugi ka Barbie. Valik oli kirju. Mõne puhul nagu midagi väga erilist ei märganudki. Eks see valik ole muidugi ka subjektiivne, lähtudes raamatu autorist. Valitud naised olid kas võimukad oma tahte läbi surujad või karmis maailmas ellujääjad, kohanejad. Nii seda kui teist. Kõlama jäi vast see, et nad oskasid meeste maailmas endale väikse kohakese välja võidelda kas ühel või teisel moel. Mõned hukati, mõned elasid õnnelikult või vähem õnnelikult oma loomuliku lõpuni.

Kui rääkida natuke tehnilisest aspektist, siis raamatu tõlge häiris mind peagu igal leheküljel. Originaalkeeleks oli saksa keel ja seetõttu võis leida ka kohmakaid struktuure. Sõnade järjekord oli tihti vale ja mõjus veidrana. Samuti ei saa ma aru, miks olid pealkirjad (näiteks raamatute puhul) kaldkirjas, kui eesti keeles pannakse need jutumärkidesse. Kaldkiri on pigem inglise keele teema. Kõige õõvastavamad olid muidugi näited maltsainglusest ehk täiesti tõlkimata jäetud sõnad. Tõsi, need olid üldjuhul kaldkirja pandud, nagi peab, aga enamikel juhtudel olid need tarbetud ja lihtsalt koledad. High school’il on ju eesti keeles vaste olemas ja power’gi näeb eesti keeles ilusam välja. See raamat oleks tahtnud teravamat keeletoimetajat.

Mida ma sellest raamatust õppisin? On võimalik olla eriline, kui selleks jagub tahtejõudu. Ma arvan, et olen uhke, et olen naine. Ei, ma ei arva, ma tean.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s