3 kogemust 11. septembrist

11. septembril oli mulle varuks nii mõnigi teistmoodi kogemus, mis tuleks üles tähendada, et kunagi hea vaadata oleks. Toimus ju ka väga olulisi sündmusi. Ning need, mis praegu pisematena tunduvad, võivad tegelikult määravad olla. Liblika efekt – iga väikseimgi asi omab tuleviku suhtes rolli.

Number 1 – breketite eemaldamine

Veetsin tunnikese ortodondi juures lamades, kuni tema ja õde kahekesi mu suu kallal toimetasid. Pärast 2,5 aastat metalset naeratust ja igale poole kinnijäävat toitu võeti viimaks breketid maha. Hambad on ometigi kenasti rivis. Isegi see väike väärakas alt esireast ei vaata enam küljega maailma poole, vaid püsib täitsa otse. Tõsi, nii üles kui alla (esihammastele) kleebiti pooletunnise pusimise jooksul sissepoole väike traat. Ortodontide keeles on selle nimi “reteiner”. See traadike hoiab ära hammaste isetegevuse/mässu, juhuks, kui nad peaks tahtma vanasse suunda end tagasi keerata. Suhu jääb umbes terveks eluks. Kui lahti tuleb, jooksen kiirelt hambaarsti juurde parandusse, aga seda pidi harva juhtuma. Igatahes, huvitav kogemus algas sellest hetkest, kui ortodont breketeid eemaldama hakkas. Breketid olid hammaste külge liimitud. Nii tugevalt, et paari aasta jooksul ükski lahti ei olnud. Mõnikord suutsin virsikut süües küll traadi breketi seest välja väänata, aga breketid ise ei liikunud millimeetritki. Seepärast arvasingi, et nüüd võtab ta mingi eriti tugeva vahendi, mökerdab sellega mu hambad kokku ning ootab, et liim vaikselt lahti tuleks. Nagu lahusti või midagi. Ei. Võttis hoopis tangid ja murdis raksudega breketid hammaste küljest ära. Kohati oli valus. Suured liimilärakad eemaldas hiljem vähemalt viie erineva puuriga poleerides. Korraga oli mul suus 3-4 erinevat otsikut. Omapärane.

 

Number 2 – vaarikad Nõmme turul

Päike paistis ning romaan/lõputöö ootas viimase jupi kirjutamist. Seadsin end mõnusalt Nõmme turul pingil sisse ja nautisin sügisemaigulisi päiksekiiri. Sõrmed tippisid usinalt. Ühel hetkel istus mu kõrvale üks vanem tädike. Istus, kõlgutas jalgu ja sõi karbist vaarikaid. Ei tea, kas asi oli kenas ilmas ja üldises hea tuju õhkkonnas, aga kui üle poole karbi oli söödud, sirutas ta käe minu poole ja pakkus “suve viimaseid vaarikaid”. Õhutas ikka rohkem ja rohkem võtma ning rääkis, kui head need ikka on, kahetsdes, et varem kartis neid suuremaid osta. Tõdes, et kilohind on kogu aeg seitsme euro kandis püsinud. Pakkus veel ja veel. Tänasin mitu korda viisakalt, sõin mõne vaarika, aretasin vestlust teemal “Vaarikad ja mud marjad” ning olin imestunud. Kui karp tühjaks sai, tõusis tädi püsti, soovis kena päeva ja lahkus. Imeline, kui toredad inimesed mõnikord on. Ega iga päev võõras oma vaarikaid jaga. Hea, kui otsagi vaatab.

 

Number 3 – PowerPlate

Maratonist oli möödunud vaid kaks päeva. Bussile joosta jaksasin, aga päris taastunud keha veel polnud. Olgugi et taastumine oli sel aastal kordades kiirem kui varem, kiskusid reielihased pisut ja kõnnak oli natuke puunukulik. Esmaspäeval tegin rahulikku seljalihaste trenni ning eile proovisin enne mõnusaid ShinDo venitusi ka PowerPlate´i. Spartas leidub neid kolm tükki. Üldjuhul on trenni kõik kohad täis broneeritud, aga oli tekkinud üks auk, mille ära kasutasin. Hirmus, et äkki muidu ei saagi kunagi. Üllatuseks olin ainus, kes kohale läks, nii et põhimõtteliselt oli tegu personaaltreeninguga. Ainult mina ja Janika Koch-Mäe, kes julgustavalt harjutusi ette näitas. PowerPlate’i trenn kestis alla poole tunni, aga rinna- ja kerelihased on kanged küll. Selle peal kükke ja kätekõverdusi tehes või pääsukese tasakaaluasendit sooritades tuleb arvestada sellega, et see masin samal ajal kogu aeg väriseb. Algul ei saa arugi, et raske on, aga mingil hetkel tuleb avastus, et keha on higist läbimärg. Raputas mõnusalt terve kere läbi. Olevat pärast maratoni ka sobiv taastumiseks. Ilma valise abita lihaseid nii kiirelt kokku tõmmata ei suudaks. Tekib tuju ka teinekord proovida.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s